Сирі овочі: секрет здоров'я та довголіття
Багато хто з нас любить сирі овочі, особливо, молоді, свіжі. Як добре хрумтіти молодою морквою, свіжою капустою, зеленим салатом.
Здорове харчування
Харчування людства починалося з сирої рослинної їжі. звірів, у них тваринна їжа зайняла одне з провідних місць у їхньому раціоні.
Оскільки сира рослинна їжа знайома людині вже багато століть, за цей час її організм добре пристосувався до її перетравлення та засвоєння корисних речовин із неї.
Нижче ми будемо говорити, перш за все, про сирі овочі, про те, яку користь вони приносять нашому здоров'ю.
Чим корисні сирі овочі? Перш за все, тим, що в них зберігається максимальна кількість вітамінів і мікроелементів.
Сироїдіння
В останні роки здорове харчування включає таку практику, як сироїдіння.Можна їсти фрукти, овочі, ягоди, горіхи, насіння, зелень, а також мед.
Сироїдіння очищає та оздоровлює організм. Найкраще практикувати його курсами, наприклад, харчуватись так протягом тижня, потім зробити перерву на 1-2 місяці, потім знову повторити. Але з незвички це досить важко, оскільки організм більшості людей звик до вареної їжі та продуктів тваринного походження.
Більш легкий варіант застосування: практикувати сироїдіння 1 раз на тиждень, у якийсь із вихідних днів. Навіть у цьому випадку ви відчуєте ефект такої короткочасної дієти.
Сироїдіння. Що можна і не можна їсти, в чому шкода та користь
Термічна обробка зводить нанівець корисні властивості продуктів. Цю ідею взяли за основу своєї дієти сироїди. Чому сира дієта стала популярною і чи правда, що приготовлена їжа така шкідлива, — розуміємо експертів.
Що таке сироїдіння
Сироїдіння - це система харчування, заснована на споживанні тільки термічно не оброблених продуктів, переважно овочів і фруктів. Люди, які дотримуються подібної дієти, вважають, що при нагріванні, наприклад варінні або жарінні, продукти втрачають свої корисні властивості, нутрієнти та ензими. Категорично налаштовані сироїди переконані, що термічна обробка їжі робить її токсичною.
Основоположником цієї системи харчування був швейцарський дієтолог Максиміліан Бірхер-Беннер [1]. Він дотримувався думки, що найцінніші продукти — це сирі овочі та фрукти, в яких міститься енергія сонця. При термічній обробці вони стають менш корисними. А найменш цінними для організму людини він вважав продукти тваринного походження, зокрема м'ясо.Завдяки його сироїдницькій дієті на світ з'явилися мюслі (терте сире яблуко з невеликою кількістю молока, горіхів та вівсяних пластівців). У своїй клініці сироїдіння та вегетаріанство дієтолог поєднував із суворим режимом прийому їжі, сну та неспання.
Незважаючи на те, що деякі дослідження підтверджують ідеї, закладені в концепції сироїдіння, інші піддають їх сумнівам. Вивчення впливу нагрівання на продукти показало, що частина мікроелементів справді руйнується у процесі приготування [2]. Але в той же час на вміст мікроелементів у продуктах впливає не лише термічна обробка (причому різниця в типах приготування), а й нарізка або заморозка. Більше того, приготування на пару і в су-вид може, навпаки, поліпшити поживні властивості продуктів. Наприклад, якщо хочеться зберегти корисні флавони в цибулі, його варто запекти чи зварити.
Іншим аспектом сироїдіння стала ідея, що травні ферменти, які природно містяться в деяких продуктах, таких як авокадо або ананас, роблять їжу більш здоровою і легко засвоюваною. Приготування їжі денатурує ці ферменти, змінюючи їхню форму, отже вони можуть ефективно працювати. Однак, згідно з дослідженням 2002 року, система травлення самостійно виробляє безліч ферментів, які витягують поживні речовини з їжі [3].
Таким чином, сироїдіння досі вважається спірною концепцією, яка має свої переваги та недоліки.
«Сироїдіння почало активно поширюватися після того, як у журналах та на телебаченні у 2000-х роках транслювали цю дієту як вибір зірок світової величини.Це система харчування, за якої вживають лише сирі, не пройшли теплову обробку, продукти. Нагрівати продукти допускається лише до температури 60 градусів за Цельсієм. У раціоні більшості сироїдів є фрукти, овочі, горіхи, злаки, бобові. Але є й суворіші варіанти».
Дієта при сироїдінні
Можна подумати, що сироїдіння рівнозначне вегетаріанству, і в деяких випадках це справді так, проте далеко не завжди. Оскільки ця дієта не є суворою, існує кілька її різновидів.
- Суворо веганська варіація, при якій в їжу можна вживати тільки продукти рослинного походження, не оброблені термічно.
- Сироїдна вегетаріанська дієта, до якої додають яйця та молочні продукти.
- Сироїдна дієта, яка включає м'ясо і рибу в сирому вигляді.
До раціону сироїдів можуть входити продукти рослинного походження:
- овочі;
- фрукти;
- бобові;
- крупи;
- сирі горіхи;
- різне насіння;
- олія холодного віджиму, нерафінована;
- горіхове молоко;
- дріжджі;
- водоростей.
Усі вони мають бути термічно не обробленими.
Також можна їсти продукти тваринного походження, якщо вони не піддавалися нагріванню:
- сире м'ясо яловичини, оскільки воно безпечне, на відміну сирої курятини;
- сирі яйця;
- молоко та молочні продукти, непастеризовані;
- сирої риби.
Допускається:
- ферментування, тобто маринування чи засолювання, але у холодній воді;
- висушування на сонці;
- замочування в холодній воді на ніч або довше (так можна підготувати бобові або крупи до вживання).
Продукти, яких необхідно уникати:
- оброблені овочі, фрукти, м'ясо та яйця;
- кисломолочні продукти, виготовлені за допомогою нагрівання;
- алкоголь;
- рафіновані олії;
- чай та кава.
У чому шкода сироїдіння
Дієта, що включає тільки сирі продукти, для когось може бути корисною, але при цьому несе в собі і певні ризики.
Її складно збалансувати
Оскільки найчастіше сироїди все ж таки дотримуються вегетаріанського раціону, їм виявляється складно дотриматися балансу вітамінів і мікроелементів у дієті. Наприклад, є дослідження, що показують, що часто саме вегетаріанці недоотримують у своєму раціоні вітамін B12 [4]. Цим елементом багаті продукти тваринного походження, такі як м'ясні та пташині субпродукти, морепродукти, яловичина та яєчний жовток. Дефіцит цього вітаміну може призвести до анемії, серцевих захворювань, проблем з нервовою системою [5]. Те саме можна сказати про кальцію і вітамін D, дефіцит яких характерний для сироїдів, що дотримуються вегетаріанської дієти [6].
Викликає проблеми із зубами
Сироїдіння побудовано на вживанні в їжу велику кількість овочів та фруктів та соків з них. У необробленому вигляді вони негативно впливають на стан зубів, стоншують емаль та ведуть до руйнувань. Дослідження показали, що саме сироїдіння призводить до суттєвої ерозії зубів [7].
Може призвести до порушень фертильності
Сувора сироїдська веганська дієта характерна низьким вмістом калорій, що призводить до критичного зниження ваги. Для жінок це небезпечно тим, що може спричинити порушення або припинення менструацій – аменорею [8]. Причому дослідження показали, що чим більша частка сирих продуктів, тим вищі ризики виникнення цього стану.За дотримання дієти, що складається тільки з сирих продуктів, ймовірність аменореї збільшується в сім разів.
Збільшує ризик харчового отруєння
Є продукти, які вимагають термічної обробки, щоб їх можна було вживати в їжу. В іншому випадку вони можуть призвести до серйозних харчових отруєнь.
Зокрема, м'ясо (особливо куряче), яйця, непастеризоване молоко та молюски можуть становити небезпеку у необробленому вигляді. Але й рослинні продукти у неприготовленому вигляді можуть бути шкідливими. Наприклад, червона квасоля токсична, якщо її вживати у сирому вигляді [9].
Патімат Магомедова:
«Лікарі у всьому світі не рекомендують дотримуватися сироїдіння, оскільки ця система харчування не збалансована. Тривала відданість неминуче призведе до дефіциту макро- та мікронутрієнтів. Найчастіше це дефіцит білка, кальцію, заліза, фолієвої кислоти (В9), вітаміну В12. Також ця дієта, будучи різко обмежувальною, може бути фактором ризику розладу харчової поведінки.
Проводилися різні дослідження про користь та шкоду сироїдіння. Так, у фінському дослідженні у сироїдів було виявлено низький рівень ПНЖК омега-3. У дітей, які ростуть на «сирій» дієті, відзначалася низькорослість і тенденція до неврологічним захворюванням. У жінок-сироїдів частіше виникало порушення менструального циклу на кшталт аменореї. З плюсів варто відзначити, що знижується маса тіла (що цілком очікувано, враховуючи різкі обмеження у виборі продуктів харчування), вміст холестерину в крові та тригліцеридів.
Часто чую та бачу, як послідовникам сироїдіння з метою поповнення численних дефіцитів, лікарі-дієтологи, нутриціологи призначають складні схеми з численних БАД (полівітамінні комплекси) та протеїнові коктейлі. Чи може БАД, яка не пройшла належного контролю, надати ефект, порівнянний з мікроелементами, які отримують з їжі? На жаль, ні. І, як показує практика, дуже часто виробники добавок вказують неточну інформацію про склад та дозування, внаслідок чого може розвинутися токсичний гепатит.
Кому категорично не рекомендується дотримуватись цього стилю живлення? Дітям до 18 років, вагітним і жінкам, що годують, літнім і людям з хронічними захворюваннями. Якщо ви все-таки вирішили перейти до табору сироїдів, то, перш ніж це зробити, рекомендую очну консультацію ендокринолога та дієтолога».
Чим корисні овочі та фрукти для людини?
Різні овочі та фрукти містять велику кількість вітамінів та інших корисних елементів у своєму складі. Для кожного вживання цих продуктів є обов'язковим.
Без овочів та фруктів організм людини не зможе нормально функціонувати, як, наприклад, без м'ясних виробів. Різні продукти містять різну кількість корисних компонентів. Рекомендується знати, які фрукти варто вживати для поліпшення травлення або нормальної роботи серця.
Щоденне вживання овочів та фруктів благотворно впливає на здоров'я людини. Вони здатні запобігати серцево-судинним захворюванням, покращувати тиск, підвищувати імунітет та багато іншого.
Все це можливо завдяки наявності вітамінів різних груп, а також різних мікро і макроелементів.Люди, які щодня включають у свій раціон такі продукти, набагато рідше хворіють або відчувають погане самопочуття.
Важливо!Найкраще їсти свіжі продукти. Корисні властивості зберігають також заморожені фрукти або овочі.
Більше того, ніхто не впорається зі зміцненням здоров'я краще, ніж правильне вживання рослинних продуктів.
Якщо виникають перші симптоми будь-якого захворювання, у більшості випадків, люди відразу ж вдаються до народної медицини, яка все полягає на додаванні корисних фруктів і овочів.
Наприклад, при перших симптомах застуди, людина заварює чай з малиною.
Основним фактором виникнення таких захворювань є недостатнє вживання фруктів і овочів.
Вони сприяють поліпшенню роботи серцево-судинної системи організму. До таких, можна віднести броколі, часник, гарбуз, у свою чергу, збагатять організм корисними вітамінами та антиоксидантами. серця.
При гіпертонії рекомендується вживати велику кількість фруктів, які здатні нормалізувати показник тиску.
Тоді, з організму виводиться надлишкова рідина і артеріальний тиск приходить у норму.Часто гіпертонія викликається надмірною вагою. Додавання до раціону фруктів допоможе вирішити або запобігти цій проблемі.
Безліч досліджень підтвердили той факт, що вживання овочів та фруктів запобігає розвитку злоякісних пухлин в організмі людини. Наприклад, у перці, абрикосі, зеленому луку або шпинаті міститься каротин, який перешкоджає появі раку легенів або шлунка. Щоб не перейматися появою раку кишечника, потрібно вживати лимон, в якому міститься D-лимонен.
Не всі продукти можна вживати людям, які добре знайомі з таким захворюванням, як цукровий діабет. Для них правильний раціон відіграє ключову роль у боротьбі із хворобою. В даному випадку є хворі з високим і низьким вмістом цукру в крові.
Для людей, які страждають від високого цукру рекомендується додати до раціону такі продукти, як: кукурудза, гарбуз, буряк. Для тих, у кого цукор знаходиться на нижній позначці підійдуть: помідори, кабачки, цибуля, редиска та інші.
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту людині обов'язково слід переглянути своє харчування. Найчастіше не та їжа і викликає подібні недуги. Якщо кислотність в організмі підвищена, слід вживати більше картоплі.
Для покращення апетиту підійдуть редька, огірки та перець. При виразках шлунка та кишечника варто більше вживати суницю та калину. Всі ці овочі та фрукти стануть у нагоді не тільки для лікування вже виниклих захворювань, але і для профілактики здорової людини.
Не лише морквина здатна покращувати зір. Для запобігання різноманітним захворюванням з очима, необхідно з самого дитинства їсти чорниці, гарбуз і шпинат. Вони допоможуть уникнути катаракти та інших хвороб.Також варто додати в меню харчування часник і броколі, які допоможуть втомленим очам і підтримають гарний зір.
Зазвичай, однакові за кольором фрукти та овочі містять схожі компоненти у складі. Наприклад, зелень позитивно впливає на стан волосся та нігтів та запобігають розвитку діабету. Продукти, які стосуються червоної групи, наприклад, гранат, допомагає у роботі серцево-судинної системи.
Кожен фрукт чи овоч має свої позитивні характеристики та склад. Це означає, що для кожної групи захворювань знайдеться свій продукт, і навпаки, кожна група овочів чи фруктів може запобігти певному захворюванню.
Багато вітамінів перебувають у складі однієї капусти. Її сік допомагає очищати організм від токсинів та інфекцій. Позитивно капуста впливає і шлунок. Допоможе при виразках, гастриті та різних хворобах печінки.
При кашлі або запалення в горлі рекомендується випивати свіжий сік з капусти. Її можна використовувати і для зовнішнього застосування, наприклад для лікування опіків, прикладають капустяні листи. Маска з цього овочу, нанесена на волосся, зміцнить їхню структуру.
У буряках містяться вітаміни А, С, В, а також мідь і фосфор. Завдяки цьому, буряк здатний запобігати захворюванням серця, очищає печінку і нирки. Вживання буряків допомагає людям позбутися зайвої ваги.
Вона має сечогінний ефект, що у свою чергу, позбавляє організм від зайвої рідини. Позитивно буряк впливає і на мозкову діяльність. Вона сприяє омолодженню всього організму та хорошому психологічному здоров'ю.
Велика кількість вітаміну А міститься у складі моркви.Вона також містить калій, залізо, ефірні олії, і безліч інших компонентів, які необхідні організму для нормальної роботи.
Вживання моркви сприяє очищенню крові та загальному покращенню всіх органів тіла. Вона допоможе впоратися із запаленнями ротової порожнини. Благотворно впливає на роботу серцево-судинної системи та дихальних шляхів. Крім того, моркву необхідно вживати людям, які мають проблеми з нирками або печінкою.
Помідори впливають не лише на серце чи кров. Вони також сприяють поліпшенню стану кісток та м'язів та людському тілі. Завдяки наявності у складі фолієвої кислоти, любителям томатів не варто переживати через серцевий напад.
Крім того, помідори позитивно впливають на неврологічні захворювання. Вони здатні відновити клітини мозку та печінки, пошкоджені алкоголем, та легені, які пошкодив курець. Для чоловіків помідори необхідно вживати, щоб запобігти раку передміхурової залози.
Огірки максимально легкі для шлунка та підшлункової залози, тому що складаються з води на 95%. Але при цьому вони вміють чудово втамовувати почуття голоду, не розтягуючи стінки шлунка. У них міститься дуже велика кількість калію, що сприяє сечогінному ефекту.
Дуже часто люди на деякий час переходять на дієту огіркову, для того, щоб скинути вагу і очистити організм. Ці овочі, завдяки своєму складу, здатні позбавляти організм отрут і токсичних речовин. Тому вони не тільки смачні, але й неймовірно корисні.
Ця ягода позитивно впливає як на внутрішні органи людського тіла, а й у шкіру. Є безліч рецептів масок для обличчя з використанням полуниці.Вона стимулює кровообіг, що стане в нагоді для жінок при боротьбі з целюлітом.
Полуниця багата на мінерали та вітаміни. Проте, такий смачний фрукт має велику кількість протипоказань. Не рекомендується вживати полуницю людям із захворюваннями травної системи. Полуниця може викликати алергічні реакції. Для людей з гіпертонією, полуниця може сприяти надмірному навантаженню на нирки.
Грейпфрути сприяють зниженню рівня холестерину, стимулюванню обміну речовин та упорядкуванню нервової системи. Все це можливо завдяки багатому на вітаміни складу грейпфрутів.
Але при всіх його корисних властивостях такий фрукт не поєднується з багатьма ліками, у тому числі антибіотиками та знеболюючими засобами. Не рекомендується вживати грейпфрут при хворобах травної системи. Велика кількість кислот ще більше дратуватиме слизову оболонку.
Велика кількість вітамінів знаходиться в ньому. Він здатний знизити тиск, покращити травлення та вивести з організму шлаки.
Крім того, ананас добре бореться з різними запаленнями в організмі. Ананас сприяє омолодженню всього організму, а також запобігає різноманітним хворобам серця. Однак, не рекомендується вживати велику кількість цього фрукту.
Це може призвести до пошкодження слизової оболонки ротової порожнини. Також слід виключити ананас з раціону людям з хворобами травного тракту.
Яблука сприяють загальному зміцненню всього організму. Вони відмінно підвищують імунітет і борються із застудними захворюваннями. Багата на вітаміни не тільки м'якоть фрукта, а й шкірка з кісточками.
Шкірка допомагає вивести токсини з крові та печінки, а кісточки рекомендують для запобігання раку. Яблука є відмінним засобом для лікування захворювань шкіри та кишечника.
Авокадо має як корисні, так і небезпечні властивості. Користь авокадо приносить серцево-судинній та нервовій системі. Сприяє покращенню стану шкіри. Серед негативних чинників можна назвати небезпеку травної системи.
Не варто вживати авокадо вагітним жінкам, це може призвести до проблем із дитиною. Варто приділити увагу вибору авокадо. Є можливість, що його сік можуть заразити бактерією. Це небезпечно для людей із низьким імунітетом.
Варто розуміти, що вживати овочі та фрукти потрібно окремо від основного прийому їжі. Крім того, для різних фруктів є різний час їхнього прийому. Дотримуватись цього необхідно, щоб отримати максимальну користь від рослинних продуктів.
Норма щоденного вживання овочів та фруктів для чоловіків, жінок та дітей трохи відрізнятиметься.
Дітям до трьох років рекомендується давати на день не більше 100 г фруктів і 200 г овочів. При цьому необхідно розділити даний обсяг на кілька прийомів їжі. Якщо фрукт може викликати алергію, краще не давати дитині, або робити це поступово і дуже обережно. Дуже важливо, у такому разі, стежити за реакцією малюка.
Добова норма овочів та фруктів для дорослих людей становитиме близько 400 грам. Рекомендується розділити цей обсяг як мінімум на п'ять прийомів їжі. Одна порція може складатися, наприклад, половини грейпфрута, середня за розмірами морквина або тарілка салату з овочів. Краще комбінувати різні за типом фрукти та овочі протягом одного дня.
Вживання овочів та фруктів повинні бути щоденними для кожного, хто піклується про своє здоров'я. Без корисних речовин та вітамінів, які перебувають у їхньому складі, людський організм не може нормально функціонувати.
Якщо є овочі, які людина не любить або не може їсти, рекомендується замінити їх схожими за складом. Але обов'язково забезпечити організму доступ до вітамінного та мінерального комплексу.
Думка лікаря:
Овочі та фрукти відіграють ключову роль у підтримці здоров'я людини, вважають лікарі. Багаті вітамінами, мінералами та антиоксидантами, вони сприяють зміцненню імунітету, покращенню травлення та загальному оздоровленню організму. Регулярне вживання овочів та фруктів пов'язане зі зниженням ризику розвитку серцево-судинних захворювань, діабету та деяких видів раку. Крім того, вони допомагають контролювати вагу, забезпечують організм клітковиною та водою, необхідними для нормального функціонування. Лікарі рекомендують включати різноманітні овочі та фрукти до раціону щодня, щоб підтримувати оптимальне здоров'я та відчувати себе бадьоро та енергійно.
Досвід інших людей
Овочі та фрукти – це не просто смачна їжа, а й справжнє джерело здоров'я. Люди, які дбають про свій організм, завжди виділяють користь цих продуктів. Овочі багаті вітамінами, мінералами та клітковиною, які підтримують імунітет, покращують травлення та сприяють зниженню ваги. Фрукти, у свою чергу, містять антиоксиданти, які захищають клітини від ушкоджень та уповільнюють процеси старіння. Регулярне вживання овочів та фруктів допомагає знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету та деяких видів раку.Тому не дивно, що багато людей відзначають, що додавання більшої кількості овочів та фруктів до раціону призводить до поліпшення загального самопочуття та енергії.
Часті запитання
Для чого людині необхідно харчуватися овочами та фруктами?
Овочі та фрукти – важлива складова здорового харчування. Вони сприяють зростанню дітей, підтримують функціонування організму людини та забезпечують психічне, фізичне та соціальне благополуччя людей різного віку.
Чому важливі фрукти та овочі?
У рослинних продуктах міститься безліч вітамінів, мінералів, клітковини та інших речовин, необхідні правильного функціонування людського організму. Фрукти та овочі містять у собі здатність зміцнювати імунітет людини, захищати організм від різних захворювань.
Чим багаті овочі та фрукти?
Фрукти та овочі містять багато води, клітковини, вітамінів, мінеральних речовин та біоактивних сполук, проте в них мало жирів, вони дають відносно мало енергії, тому допомагають тримати під контролем масу тіла.
Які необхідні для здоров'я людини елементи є в овочах та фруктах?
З овочами та фруктами до нашого організму надходять калій, залізо, кальцій, цинк, марганець, мідь, кобальт – мінеральні речовини та мікроелементи, необхідні для правильного перебігу процесів обміну.
Корисні поради
РАДА №1
Вживайте різноманітні овочі та фрукти, щоб отримати широкий спектр вітамінів, мінералів та поживних речовин.
РАДА №2
Пам'ятайте, що свіжі овочі та фрукти містять більше поживних речовин, тому намагайтеся вживати їх у сирому вигляді або менше обробляти тепловою обробкою.
РАДА №3
Цікаві факти
- Сприяють здоров'ю серця:Фрукти та овочі багаті на клітковину, яка знижує рівень холестерину та артеріальний тиск, що корисно для здоров'я серця.
- Зменшують ризик хронічних захворювань:Фрукти та овочі містять антиоксиданти, які захищають клітини від ушкоджень, спричинених вільними радикалами. Це може знизити ризик таких хронічних захворювань, як рак, хвороби серця та діабет.
- Поліпшують травлення:Фрукти та овочі багаті на клітковину і воду, що допомагає травленню.